Gyógyszerek az ivóvízben



Az ipari élelmiszertermesztés, a hozzáférhető gyógyszerek és az öregedésgátló szépségápolási termékek árnyoldalai.


Újonnan kialakuló vízveszély

Az elmúlt évtizedben a vízügyi szakemberek körében egyre nagyobb aggodalomra ad okot – úgy tűnik, hogy a csapvízben gyógyszerek egész sora van jelen. Tovább rontja a helyzetet, hogy nem kérte ezeket a gyógyszereket a poharába. A gyógyszerkészítmények mindenütt jelen vannak, és számos iparágban használják. A humán vagy állatorvosi kezelések a legnyilvánvalóbb források az olyan gyógyszereknek, mint az antibiotikumok és fájdalomcsillapítók, amelyek a vízrendszerbe kerülnek, és a vegyi szennyezés jelentős része a mezőgazdaságból származik. A mindennapi ápoláshoz használt vegyszerek figyelembevétele segít jobban megérteni az alkalmazási kört; A kibővített listához nem kell tovább keresnünk, mint a saját gyógyszeres szekrényeinkben, fürdőszobáinkban, hormonális krémeinkben, bőrápolókban, parfümökben és fényvédőinkben.


Milyen ijesztőek a kilátások

Nem metabolizáljuk le az összes bevitt gyógyszermennyiséget. A fel nem használt vegyszerek átjutnak a szennyvíztisztító telepeken, bejutnak a természetes vízrendszerekbe és hatással vannak az élővilágra. Az európai és észak-amerikai kutatók az elmúlt évtizedekben antibiotikumokat, vérnyomáscsökkentőket, hormonokat, pszichiátriai gyógyszereket és fájdalomcsillapítókat találtak kezelt vízben. Bár a világ minden tájáról végzett ivóvíztesztek általában alacsony koncentrációt mutatnak a különböző gyógyszerek mintáiban, ez még nem tekinthető közvetlen közegészségügyi veszélynek. A kábítószerek jelenleg nem ártanak láthatóan széles populációnak, és nincs meggyőző kutatás vagy bizonyíték az egyének hosszú távú expozíciójára vonatkozóan. Egyes tanulmányok már most is zavaros adatokat mutatnak a vadon élő halpopuláció tanulmányozása révén.

Hét éves kísérlet, A kanadai Ontario északnyugati részén található tóban** végzett vizsgálat kimutatta, hogy az alacsony ösztrogéntartalmú és a szennyvízben található ekvivalenseiknek való folyamatos expozíció a hím halakat nőstényré változtatta. Ennek eredményeként az egész népesség a kihalás széléhez közeledett. Az antidepresszánsok és az antihisztaminok az édesvízi rendszerek fő szennyezői közé tartoznak, és ez nem lehet meglepő. Például az Egyesült Államokban az antidepresszánsok használata 65%-kal nőtt 15 év alatt, az 1999–2002-es 7,7%-ról 12,7%-ra 2011–2014-ben***.

A Niagara folyóban végzett tanulmány**** feltárja, hogy az ökoszisztémákba való növekvő kibocsátásuk közvetlen biológiai felhalmozódást eredményez a halak szerveiben, beleértve az agyat és a májat. Nyilvánvaló, hogy ez idáig nem végeztek nagyszabású kutatást az ivóvízben található gyógyszernyomok emberi egészségre gyakorolt ​​halmozott hatásának tanulmányozására hosszú távon. kimutatták, hogy az alacsony ösztrogéntartalmú és a szennyvízben lévő ekvivalenseiknek való folyamatos expozíció a hím halakat nőstényré változtatta. Ennek eredményeként az egész népesség a kihalás széléhez közeledett.

Az antidepresszánsok és az antihisztaminok az édesvízi rendszerek fő szennyezői közé tartoznak, és ez nem lehet meglepő. Például az Egyesült Államokban az antidepresszánsok használata 65%-kal nőtt 15 év alatt, az 1999–2002-es 7,7%-ról 12,7%-ra 2011–2014-ben***. A Niagara folyóban végzett tanulmány**** feltárja, hogy az ökoszisztémákba való növekvő kibocsátásuk közvetlen biológiai felhalmozódást eredményez a halak szerveiben, beleértve az agyat és a májat. Nyilvánvaló, hogy ez idáig nem végeztek nagyszabású kutatást az ivóvízben található gyógyszernyomok emberi egészségre gyakorolt ​​halmozott hatásának tanulmányozására hosszú távon. és ez nem lehet meglepetés. Például az Egyesült Államokban az antidepresszánsok használata 65%-kal nőtt 15 év alatt, az 1999–2002-es 7,7%-ról 12,7%-ra 2011–2014-ben***. A Niagara folyóban végzett tanulmány**** feltárja, hogy az ökoszisztémákba való növekvő kibocsátásuk közvetlen biológiai felhalmozódást eredményez a halak szerveiben, beleértve az agyat és a májat. Nyilvánvaló, hogy ez idáig nem végeztek nagyszabású kutatást az ivóvízben található gyógyszernyomok emberi egészségre gyakorolt ​​halmozott hatásának tanulmányozására hosszú távon. és ez nem lehet meglepetés. 


Aknétól és klórtól mentes élet

A vízkezelésre vonatkozó hatályos szabályozások nem a gyógyszerek konkrét eltávolítását célozzák. Bizonyos mértékig ez önmagában is megtörténik a klasszikus önkormányzati ivóvíz protokollok szerint – a klór e vegyületek akár 50%-át is csökkentheti (a toxikusabb kloroform képződésének kockázatával)*. A klór a klór alternatívájaként ismert, hogy kevésbé hatékony. Nem távolítja el az antibiotikumokat, például az eritromicint, a szulfametoxazolt vagy a trimetoprimot, amelyeket különféle bakteriális fertőzések gyógyítására használnak. A jelenlegi szabályozás arra utasítja a vízkezelő állomásokat, hogy a nyilvánvalóan káros szennyeződésekre, például baktériumokra, ólomra és számos egyéb életveszélyes veszélyre összpontosítsanak.


Palackozott vízen élni nem életképes megoldás

Miközben a gyógyszerekhez felhasznált ivóvíz ellenőrzésére vonatkozó szabványosítás kidolgozás alatt áll, a megelőző intézkedések megtételére vonatkozó döntés az egyén döntése, nem pedig a kormányzati hatóságok dolga. A kábítószer-expozíció elkerülése palackozott víz ivásra való felhasználásával nem a legjobb ötlet. Ha pillanatnyilag figyelmen kívül hagyjuk az általa termelt műanyaghulladékot, a palackozott víz általában egyszerű forrásvíz. Amint azt már tudjuk, ezt a vizet a gyógyszerészeti vizsgálatok során különösebb protokollok nélkül kezelik. Annak érdekében, hogy tudtán kívül ne folytassa a gyógyszerek fogyasztását, ismernie kell a palackozó által alkalmazott tisztítási folyamatot.


*http://www.who.int/water_sanitation_health/publications/2011/pharmaceuticals_20110601.pdf **https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17517636 ***Nemzeti Egészségügyi Statisztikai Központ https:/ /www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db283.htm ****Környezettudomány és technológia http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.est.7b02912